جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

Down شدن سایت يعني چه ؟ و دلايل اصلی downشدن سايت چيست؟

داشتن یک وب سایت زیبا و جذاب با محتوای غنی یکی از راه های هدایت ترافیک به وب سایت و کسب و کار شما است. اما فقط داشتن وب سایت کافی نیست.

خرابی وب سایت یا  Down شدن وب سایت می تواند بر اعتبار سایت تأثیر منفی بگذارد و میزان محبوبیت   و فروش را کاهش دهد. بنابراین، اگرچه داشتن وب سایت و حضور در دنیای آنلاین برای یک کسب و کار بسیار مهم است، اما لازم است بدانید که جلوگیری از خرابی وب سایت نیز به همان اندازه و حتی بیشتر از آن مهم است.

Down شدن سایت به چه معناست؟

Down  شدن یک وب سایت زمانی اتفاق می افتد که وب سایت برای کاربران غیرقابل دسترس باشد و یا آن طور که باید، کار نکند.دلایل مختلفی برای Down شدن سایت وجود دارد. این دلایل می تواند نرم افزاری، سخت افزاری و یا حتی انسانی باشد.
 Down  شدن سایت، اتفاقی است که برای هر وب سایتی می افتد و کاملا اجتناب ناپذیر است، چرا که یک وب سایت با مجموعه ای از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری کار می کند و یک خطای کوچک در این سیستم ها می توان باعث از کار افتادن سایت شود.

به طور معمول، Down شدن وب سایت به دو صورت اتفاق می افتد:

  • حالت اول زمانی است که بازدیدکنندگان نتوانند به کل وب سایت دسترسی داشته باشند، که به آن خرابی کامل و یا Full downtime می گویند.
  • حالت دوم زمانی است که سایت در بارگذاری برخی از صفحات مشکل داشته باشد که به آن خرابی جزئی و یا Partial downtime  گفته می شود.

دلایل اصلی Downشدن سایت :

اشکالات سخت افزاری

اولین عاملی  که پس از خرابی وب سایت باید در نظر گرفته شود، سخت افزار است. اشکالات سخت افزاری دلیل بیش از ۵۵ درصد از خرابی های وب سایت است.
سرورها بخش کلیدی زیرساخت وب سایت هستند و هر گونه اختلال در سرورها و یا سخت افزارهای مربوط به آن می تواند منجر به Downشدن سایت شود. با این حال، از کار افتادن سرور قابل پیش بینی نیست، به همین دلیل باید از هاستی استفاده کنید که اولا به روز باشد و دوما دارای سرورهای پشتیبان و تجهیزاتی باشند که در صورت خرابی سرور اصلی، وب سایت همچنان فعال باشد. 

مشکلات DNS

سیستم نام دامنه (DNS) سیستمی است که نام دامنه را به آدرس IP ترجمه می کند. مشکلات جزئی در DNS، مانند غلط املایی، می تواند مانع از بارگذاری وب سایت شود، حتی اگر هاست و سایر زیرساخت ها به خوبی کار کند.

اگر به طور مکرر با مشکلات DNS مواجه هستید، باید به دنبال ارتقا هاست DNS خود باشید. بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ، خدمات DNS را در نیز ارائه می دهند. با ارتقا سیستم DNS ویژگی های امنیتی پیشرفته، سرورهای سریع تر و بسیاری از امکانات دیگر به شما داده می شود و محافظت بیشتری در برابر خرابی های آینده خواهد داشت.

مشکلات CMS

سیستم مدیریت محتوا (CMS)، طراحی و ساخت وب سایت و انتشار محتوا را ساده تر می کند. معمولا در CMS ها از پلاگین ها، تم ها و ابزارهای دیگری که قابلیت های خاصی را به سایت اضافه می کند استفاده می شود. متاسفانه ناسازگاری برخی از این موارد با یک دیگر می تواند باعث خرابی سایت یا Downشدن سایت شود.
برای این که از مشکلات CMS جلوگیری کنیم، دو راه وجود دارد. راه اول این است که از تم ها و افزونه های قدیمی خودداری کنید و افزونه ها و تم ها را از منابع قابل اعتماد تهیه کنید.راه دوم این است که، به طور منظم از وب سایت خود نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید. تا اگر مشکلی برای سایت پیش آمد بتوانید از نسخه پشتیبان استفاده کنید. 

خطای برنامه نویسی و انسانی

انسان ها مسئول مدیریت و نگهداری از وب سرورها هستند. بر اساس آمار، بیش از ۴٠ درصد از دلایل خرابی سایت، خطاهای انسانی هستند. خطاهایی مانند:

  • قطع کردن تصادفی سیم هنگام کار با سرور
  • مدیریت نادرست سرورها
  • بی دقتی یا بررسی کد نادرست

یکی دیگر از خطاهای رایج انسانی که باعث Down شدن سایت می شود، خطاهای کدنویسی است. وب‌سایت‌ها با هزاران خط کد کار می‌کنند، به این معنی که حتی یک کاما نادرست می‌تواند باعث خرابی سایت شود.هیچ راهی برای جلوگیری از خطاهای انسانی وجود ندارد، اما می توان آن ها را به حداقل رساند.

ورود ترافیک بیش از حد به سایت

اگر وب سایت از سرورهای اشتراکی (Shared hosting) استفاده کند، زمانی که ترافیک بالایی وارد وب سایت های موجود در آن هاست اشتراکی شود، تاثیرش را روی سایت های همسایه نیز خواهد گذاشت و می تواند سایت را از کار بیندازد. البته گاهی اوقات نیز ممکن است در مواقع خاصی مانند، تخفیفات فصلی، سایت با ورود ترافیک بیش از حد به سایت مواجه شود و اصطلاحا Down شود.

حمله DDoS

حملات DDoSیا Distributed Denial of Service زمانی اتفاق می‌افتد که حجم ترافیک بالایی توسط هکرها وارد وب سایت شده و آن را از دسترس خارج می کند. هکرها با افزایش حجم ترافیک و اشغال پهنای باند و منابع سرور، باعث از کار افتادن سایت می شوند. بنابراین، اگر پروتکل های امنیتی سایت بالا نباشد، سایت به شدت در برابر این حملات آسیب پذیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تبلیغاتی آزبکو - کانون آگهی سربرگ

لطفا بعد از پر انتخاب طرح و شعر و پر کردن فیلدها با شماره 09120758895 تماس بگیرید.