جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید

کلیپ سلام فرمانده

سلام فرمانده سرودی به خوانندگی ابوذر روحی، آهنگسازی مهیار طالبی و شعر سید مهدی بنی‌هاشمی با مضامین ایدئولوژیک، سیاسی و مذهبی در راستای تبلیغات و پروپاگاندای جمهوری اسلامی است که برای همخوانی کودکان دههٔ نودی در ایران استفاده می‌شود. نماهنگ این سرود با اجرای گروه سرود ماح در اسفند ۱۴۰۰ ساعاتی پیش از تحویل سال پخش شد.

برخی فعالان حقوق کودک این سرود را نقض حقوق کودکان و در راستای سوءاستفاده برای جذب کودک‌سربازان و ذهن‌شویی کودکان می‌دانند.. محمدرضا زائری، «سلام فرمانده» را تجربه‌ای موفق با تأثیری موقت دانسته‌است. به گفته المیادین این سرود به یک پدیده اجتماعی در ایران و خارج از ایران تبدیل شده‌است که ظاهر اجتماعی ایران را متحول می‌کند.

رسانه‌های داخلی ایران گزارش‌های متعددی در مورد پخش و اجرای این سرود در مکان‌های گوناگون درج کردند و سازمان‌ها و گروه‌های تبلیغاتی و مذهبی، برنامه‌هایی را در شهرهای مختلف ایران برای همخوانی این سرود توسط کودکان و نوجوانان سازماندهی می‌کنند این سرود در برخی کشورها از جمله کشمیر پاکستان و نیجریه هم اجرا شده‌ است. همچنین این سرود به چندین زبان از جمله انگلیسی، اردو و عربی ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.